saldus jaunieši facebook
draugiem.lv

Ar ekskursiju noslēdzies PuMPuRS jaunatnes iniciatīvas projekts "Esiet kā vīri"

27. un 28.augustā projekta „Esiet kā vīri!” dalībnieki devās izglītojošā ekskursijā uz Valmieru un Cēsīm, lai zināmā mērā „nosvinētu” projekta noslēgumu un vasaras beigas un smeltos iedvesmu un spēkus jaunajam mācību gadam. Ekskursija bija godam nopelnīta, jo puiši bija labi pastrādājuši, jūlijā sarīkojot Jauniešu sporta svētkus Jaunmuižā, bet augustā piedaloties Viedā ciema svētku organizēšanā.

Valmieras iepazīšanu sākām ar pusdienām kafejnīcā „Pasēdnīca” un pēc tam devāmies uz Gaujas stāvo krastu sajūtu parku, kur puiši gandrīz trīs stundas kļuva par „adrenalīna medniekiem”. Taka kokos – tas ir izaicinājums 1,5 km garumā, 5-11 m augstumā ar 4 trošu nobraucieniem pāri Gaujas upei. Šī ir Latvijā drošākā taka kokos, kas aprīkota ar nepārtrauktu drošināšanas sistēmu. Takā tiek izmantota nepārtrauktā Šveices drošināšanas sistēma “Saferoller”. Ar šīs sistēmas palīdzību nav iespējams sevi patvaļīgi atāķēt no drošības troses takas apmeklējuma laikā.  Puiši taku izgāja 3 reizes, izmantojot iespēju pārbraukt pāri Gaujai katrs 12 reizes! Kaut arī laiks bija pavēss, pēc enerģijas zaudēšanas ekstrēmajā takā nolēmām peldēties Gaujas upē, īpaši ierīkotajā peldvietā.

Vakarpusē maza pastaiga pa Valmieras vēsturisko centru un ļoti aizraujošs izbrauciens ar „Gaujas tramvaju” pa Latvijas garāko upi kopā ar bocmani Mairi. Jaunais puisis lieliski prata jauniešus iepazīstināt ar savas pilsētas vēsturi un patiesi lepojās ar vietām, uzņēmumiem un cilvēkiem, kuri padara viņa pilsētu īpašu un nozīmīgu. Puiši uzdeva jautājumus un diskutēja ar Mairi gan par aktualitātēm pilsētā, gan par „Gaujas tramvaju” kā tūrisma biznesa iespēju Vidzemē.

Nakšņošana Valmieras tehnikuma dienesta viesnīcā jauniešiem deva iespēju saprast, ko nozīmē dzīve kopmītnēs, un kādi noteikumi tajās jāievēro. Puišu atzina, ka telpas ir ļoti tīras, skaistas un labi aprīkotas, un, ja viņi dzīvotu Vidzemē, tad labprāt izvēlētos mācīties šai tehnikumā.

Piektdienas rītā pēc pankūku brokastīm „Pasēdnīcā” devāmies uz nesen uzbūvēto Māra Štromberga BMX trasi „Valmiera”, kur tikāmies ar šobrīd Latvijā spēcīgāko BMX riteņbraucēju Helviju Babri. Helvijs izrādīja jauno sporta būvi, kuras vienā telpā goda vietā nolikts divkārtējā olimpiskā čempiona BMX Māra Štromberga ritenis, ar kuru viņš izcīnīja zelta medaļu 2012.gada Olimpiskajās spēlēs Londonā. Helvijs iepazīstināja ar savu sportista karjeru, ar grūtībām, kas jāpārvar, lai kļūtu par veiksmīgu sportistu un iespējām, ko jaunieša dzīvē dod „Lielais sports”. Helvijs priecājas, ka, pateicoties daudzajām sacensībām, kurās viņš piedalījies, ir bijusi lieliska iespēja apceļot gandrīz visus kontinentus un iepazīt citas valstis. Viņš ir ļoti pateicīgs saviem vecākiem, kuri viņu bērnībā trīs reizes nedēļā veda 30 km no dzimtā lauku pagasta uz Cēsīm, lai viņš regulārajos treniņos iepazītu un iemīlētu BMX riteņbraukšanu. Tālākie panākumi gan ir paša ziņā – atbildība, gribasspēks, neatlaidība un mērķtiecība, sešas dienas nedēļā cītīgi trenējoties divas reizes dienā! Un tad vēl studijas Valmieras augstskolā un Sporta akadēmijā, lai iegūtu zināšanas un labu profesiju!

Un tad brauciens līdz Cēsīm un divu stundu piedzīvojums Cēsu pilī. Lieliskā gide Ieva Kalniņa, tērpusies pils kalpotājas tērpā, vispirms piedāvāja jauniešiem  iejusties viduslaikos ar dažādu spēka un veiklības spēļu palīdzību. Šādas spēles 13.-14.gadsimtā tika spēlētas jau no agras bērnības, tā nodrošinot vajadzīgās iemaņas, kas nepieciešamas, lai kļūtu par pilntiesīgu bruņinieku. Puiši cīnījās ar maisiem, staigāja uz koka kājām, vilka virves un nūju, cīnījās ar zobeniem u.c. Tad sekoja pastaiga pa pils pagrabiem un bēniņiem ar sveču lukturīšiem un aizraujošs stāsts par pils 800 gadu vēsturi, izceļot svarīgākos laika posmus un pievērošot uzmanību Latvijas vēstures aspektiem, kas saistīti ar Cēsīm. Jaunieši paši savām acīm varēja pārliecināties, ka Cēsu pils tiešām ir viens no īpašākajiem kultūras tūrisma galamērķiem Latvijā, kas ar savu neatkārtojamo pievilcību spēj piesaistīt gan jauniešus, gan ceļotājus no visas pasaules.

Pēc sātīgām pusdienām kafejnīcā „Aroma” sekoja mājupceļš, kura laikā jaunieši varēja pārrunāt dzirdēto un redzēto, dalīties pārdomās un secinājumos par kopīgi īstenotā projekta rezultātiem.

 Lai domātu par savu karjeru, jauniešiem noderēs karjeras speciālistes Ināras Punkstiņas dāvinātā pildspalva, uz kuras var atrast divas noderīgas interneta adreses – www.profesijupasaule.lv  un www.niid.lv

Izglītojošā ekskursija notika Latvijas Mazpulku projekta "Esiet kā vīri!" ietvaros. Šo jaunatnes iniciatīvas projektu pilnībā finansē Eiropas Sociālā fonda projekts Nr.8.3.4.0/16/I/001 “Atbalsts priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas samazināšanai” (PuMPuRS).”

 

Informāciju sagatavoja: 

Ilze Kļava, projekta vadītāja